Jednym z częstych zastosowań w małych firmach są aplikacje księgowe czy pomagające zarządzać zasobami firmy. W biurze zazwyczaj pracuje kilka osób, które korzystają z danego programu. W wielu przypadkach taki program jest zainstalowany na jednym komputerze który pełni funkcje serwera – i do niego łączą się inne stacje robocze pracowników. Na tym serwerze jest trzymana baza danych, i w przypadku awarii tego komputera – wszystkie dane mogą być utracone. Gdy potrzebujemy większej wydajności konieczny może się okazać zakup licencji SQL Server Standard, której cena wynosi kilka tysięcy złotych. Również wtedy na naszych barkach spoczywa konieczność ustalenia mechanizmów kopii zapasowych, dbania o fizyczny sprzęt itd.

W przypadku rozwiązania Azure SQL Database – uruchamiając usługę płacimy za bazę danych odpowiedniej szybkości – cena zaczyna się od kilkunastu złotych miesięcznie. W to miejsce otrzymujemy dostępną 24/7 bazę danych, gdzie nie musimy się martwić o kopie zapasowe, aktualizacje systemu i silnika bazy danych czy innych rzeczy, o które trzeba zadbać w klasycznym rozwiązaniu. Warto też zauważyć, że cena jest naliczana minutowo za wielkość bazy danych – tak więc jeśli np. nasza aplikacja jest używana tylko w godzinach 8-17, a w pozostałą część dnia i nocy nie jest używana, możemy ją zmniejszyć do minimalnej instancji, i płacić tak mało jak to możliwe – a w ciągu dnia automatycznie zwiększać jej wielkość do takiej, która dostarcza nam zadowalającą nas wydajność.

Większość programów które korzystają z Microsoft SQL Server nie będzie miało problemów ze skorzystaniem z Azure SQL – bywa jednak różnie, szczególnie że jest to nowa technologia i część starych programów może nie być w stanie działać na chmurowej bazie danych. Jeśli mają Państwo pytania – prosimy o skontaktowanie się z nami – postaramy się przetestować i skontaktować się z producentem w Państwa imieniu, aby sprawdzić kompatybilność oprogramowania z Azure SQL.