Windows Server jest przeznaczony do rozwiązań zarówno w małych firmach jak i w wielkich centrach danych. Odkryj możliwości Windows Server oraz wykorzystaj maksymalnie jego potencjał - doradzimy jak wdrożyć każde rozwiązanie. 

Trzymaj swoje bazy danych w bezpieczny oraz wydajny sposób za pomocą SQL Server na platformie Windows Server. Dostęp dla wielu użytkowników jednocześnie

SQL ServerRemote Desktop Services

Usługi zdalnego pulpitu pozwolą Ci korzystać z jednego serwera w wiele osób - z dowolnego miejscaZarządzaj użytkownikami i komputerami w firmie za pomocą Active Directory - usługi katalogowej Microsoft

Active DirectoryIIS

Udostępniaj strony WWW za pomocą Internet Information ServicesZarządzaj przestrzenią dyskową za pomocą macierzy Storage Spaces w Windows Server i zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

File ServerBackup Server

Przechowuj kopie bezpieczeństwa swoich baz, serwerów i urządzeńStwórz wiele serwerów na jednym sprzęcie - wirtualny serwer ułatwia kopię zapasową i odzyskiwanie środowisk

Hyper-V ServerApp Server

Wykorzystaj Windows Server jako hosta usług aplikacji - w kontenerze lub bezpośrednio na serwerze 

Jeśli posiadasz aplikację z której wielu użytkowników musi korzystać jednocześnie - za pomocą rozwiązania Windows Server można to osiągnąć. Programy korzystające z baz danych mogą komunikować się z bazą zainstalowaną na platformie Windows Server, wspólnej dla wszystkich użytkowników.

Można również skorzystać z rozwiązania RDS (Remote Desktop Services) - usług zdalnego pulpitu. W tym rozwiąniu pracownicy podłączają się do serwera za pomocą usług RDP - tak jakby pracowali lokalnie na swoim komputerze - a przez sieć jest przesyłany obraz i interakcja użytkownika. 

Przy wielu komputerach zarządzanie nimi staje się uciążliwe dla administratora - rozwiązanie Windows Server Active Directory pozwoli Ci zautomatyzować konfigurację oraz podniesie bezpieczeństwo danych. 

Licencjonowanie

Licencję na Windows Server można nabyć na wiele sposobów. Aby używać systemu Windows Server zgodnie z licencją serwer na którym jest zainstalowany system musi mieć wykupioną licencję. Licencje są sprzedawane na rdzeń procesora - minimum 16 rdzeni procesora. Licencje dostępowe muszą również posiadać wszystkie osoby lub urządzenia korzystające z usług Windows Server. Niektóre funkcje jak np. RDS czy RMS wymagają dodatkowych licencji dostępowych. Licencja dostępowa CAL pozwala na korzystanie z nieograniczonej ilości serwerów w firmie. 

Edycja Windows Server Standard pozwala uruchomić dwa wystąpienia usługi Windows Server - tj. środowisko uruchomieniowe fizyczne lub zwirtualizowane, w ramach jednego serwera fizycznego. Dla przykładu w ramach licencji Standard można  uruchomić 1* maszynę fizyczną (np. serwer SQL) oraz na niej Hyper-V, gdzie maszyna wirtualna będzie obsługiwała ruch z serwera WWW IIS. 

Platforma Azure

Microsoft Azure

Windows Server na platformie Microsoft Azure to doskonałe rozwiązanie hostingowe dla wielu potrzeb. Przede wszystkim oferuje uproszczony model licencjonowania - licencję można otrzymać razem z maszyną wirtualną gdzie koszt licencji jest wliczony w minuty działania maszyny. Dodatkowo, Windows Server na platformie Azure nie wymaga żadnych licencji CAL. 

Dla przykładu, serwer Windows Server 2019 Datacenter B2S (2 rdzenie, 4GB RAM + 64GB HDD) - miesięczny koszt utrzymania serwera wynosi ~85zł przy rezerwacji na trzy lata. Przy tym rozwiązaniu wydając 85zł miesięcznie nie trzeba martwić się o:

  1. Koszt sprzętu - serwer jest zwirtualizowany w światowej klasy Datacenter
  2. Koszt prądu
  3. Koszt wdrożenia i instalacji
  4. Skalę - maszynę wirtualną można zawsze powiększyć lub zmniejszyć. 

W jednej godzinie serwer może mieć 1 rdzeń i 2 GB RAMu, a w następnej - 60 rdzeni i 2000 GB RAM. Zasoby chmurowe rozliczane są z faktycznie zaalokowanych zasobów z dokładnością do minut, dzięki czemu bardzo łatwo poradzić sobie z problemami związanymi z wydajnością serwerów.